FSMVÜ | Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Bangsamoro: Asırlardır Devam Eden Bir Mücadele ve Moro Müslümanlarının Zaferi
Bangsamoro: Asırlardır Devam Eden Bir Mücadele ve Moro Müslümanlarının Zaferi

Filipinler’in Güney bölgesinde yaşayan Moro Müslümanları’nın asırlardır devam eden özgürlük mücadelelerini, bölge üzerinde incelemelerde bulunan İHH Mütevelli Heyet Başkan Vekili Hüseyin Oruç anlatacak.

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Filipinler’in Güney bölgesinde yaşayan Moro Müslümanları, özgürlüklerini 1898 yılında Amerika’ya, 1946 yılında ise Filipinler’e bırakmak zorunda kaldı. ABD’nin işgali boyunca özgürlüklerinden yoksun kalan Moro halkı, daha sonra Manila hükümetinin bölgede sürdürdüğü Hristiyan iskânı politikası nedeniyle zor günler geçirdi.

Bölgenin bağımsızlığının gerçekleşmesi amacıyla Müslüman halktan Nur Misuari ve Selamet Haşim’in öncülüğünde 1972 yılında Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi’ni kuran Moro Müslümanları bugüne dek varlık ve bağımsızlık mücadelelerini devam ettirmişlerdir. Manila Hükümeti ile uzun süre devam eden barış görüşmeleri sonucunda Moro Müslümanları Bangsamoro (Malayca: Moro Halkı) Özerk Bölgesi’nin kurulması için 2019’un Ocak ve Şubat aylarında referanduma katıldı. Referandum sonucunda, Müslüman Mindanao Bangsamoro Özerk Bölgesi (BARMM) Hükümetinin ilk adımları atıldı. Bu bağlamda, ülkemiz adına süreci başından beri takip eden İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Mütevelli Heyet Başkan Vekili Hüseyin Oruç, süreçle ilgili bilgi vermek ve gözlemlerini paylaşmak Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin konuğu olacaktır.

Etkinlik Türü : Konferans
Yer : Topkapı Yerleşkesi Konferans Salonu
Tarih : 22 Nisan 2019
Saat : 14.00


Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi