Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Malay Dünyası Çalışmaları Çalıştayı
Haberler
Malay Dünyası Çalışmaları Çalıştayı

30 Haziran 2018

Osmanlı Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, “Modern Türkiye Cumhuriyeti’nde Hint Okyanusu ve Malay Dünyası Çalışmaları Çalıştayı” ile Osmanlı-Türkiye-Malay ilişkilerini masaya yatırdı.

Malay dünyası üzerine Türkiye’de düzenlenen ilk kapsamlı çalıştay olan “Modern Türkiye Cumhuriyeti’nde Hint Okyanusu ve Malay Dünyası Çalışmaları Çalıştayı”nda Osmanlı’nın Uzak Doğu’daki küresel perspektifinden hareketle bugünkü ilişkiler ağı, problemler ve ülkeler arası hedefler farklı üniversitelerin alan uzmanları tarafından enine boyuna ele alındı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından organize edilen ve Topkapı Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen çalıştay; Merkez Müdür Vekili Prof. Dr. Fahameddin Başar başkanlığında, Prof. Dr. Azmi Özcan, Prof. Dr. İdris Bostan, Prof. Dr. Ali Merthan Dündar, Prof. Dr. İsmail Hakkı Göksoy, Prof. Dr. Âdem Efe, Prof. Dr. Serdar Demirel, Prof. Dr. Mehmet Mehdi İlhan, Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, Doç. Dr. İsmail Hakkı Kadı, Doç. Dr. Ali Çaksu, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Özay, Dr. Öğr. Üyesi Ekrem Saltık’ın sunumları, E. Cakarta Büyükelçisi Maarif Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Zekeriya Akçam, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Tuba Nur Sönmez, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Uzmanı Şafak Özdemir, Kültür Bakanlığı Malezya Kültür Ataşesi Begüm Soysal, Yunus Emre Enstitüsü Kuala Lumpur Müdürü Dr. Ömer Altun, Osmanlı Arşivleri Daire Başkanı Dr. Önder Bayır, Türkiye Diyanet Vakfı Strateji ve Ar-Ge Müdürü Zeliha Sağlam, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Merkezi Asya Koordinatörü Fatih Küçük’ün değerli katkılarıyla düzenlendi. 

“Uzak Doğu bizim gönül coğrafyamızdır”

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, çalıştayın açılışındaki konuşmasında, Türk-Malay ilişkilerini ele alan bir merkez kurulması teklifi üzerine Üniversite bünyesinde 2015 yılında Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulduğunu hatırlatarak, benzer bir merkezin Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki Malezya İslâm Üniversitesi’nde faaliyet gösterdiğini söyledi.

Prof. Dr. Duman, karşılıklı iki merkezde Türk​ ve Malay öğrencilerin doktora, yüksek lisans çalışmaları yapacağını belirterek, “Üniversitemizde kurulan merkezle, Malezya merkezli Malay dünyası üzerine çalışma yapacak bir merkez kurulmuş oldu. Uzak Doğu coğrafyası bizim gönül coğrafyamızdır. Malay coğrafyası, İslâm dünyasının en çok Müslüman nüfusu barındıran bölgesi. Bu kadar büyük bir coğrafya ile eğitim iş birliği yapmamız kaçınılmazdı.” diye konuştu.

Türkiye’de okuyan Malezyalı öğrencilerle irtibata geçerek merkezden haberdar olmasını sağladıklarını dile getiren Prof. Dr. Duman, merkezin ayrıca Malezya’dan Türkiye’ye gelen heyetlerin ziyaret merkezine dönüştüğünü kaydetti. Bölgeye yönelik yayın çalışmalarını da desteklediklerini vurgulayan Duman, Güneydoğu Asya ülkeleri ve Açe özelinde yapmış olduğu çalışmalarla bilinen Dr. Mehmet Özay’ın kaleminden, on yılı aşkın bir süre boyunca yapılan çalışmaların ürünü olan, “Açe Darüsselam Sultanlığı” isimli eserinin Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yayınları arasında yerini aldığını kaydetti.

500 milyonluk bir dünya

İbn Haldun Üniversitesi İslâmi İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Demirel, Malay dünyasının çevresiyle birlikte 500 milyon insanı kapsadığını vurguladı. Biri İstanbul’da diğeri Kuala Lumpur’da faaliyet gösteren iki merkezin kurulduğunu belirten Demirel, bu merkezler vasıtasıyla Türkiye’den seçilmiş öğrencilerin Malayca, Malay öğrencilerin de Türkçe öğrenerek, akademik çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Demirel, Türkiye’nin yurt dışında faaliyet gösteren öncü kurumları Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile daha faal çalışmalar yaparak, bölgeyle ilişkilere büyük katkılar yapacaklarının altını çizdi.

Osmanlı-Malay dünyası ilişkilerinin çeşitli boyutlarda ele alındığı çalıştayda, akademi dünyası ile çeşitli devlet kurumları da bir araya gelmiş oldu. İki gün süren çalıştayda, Malay dünyası alanında çalışan akademisyenler ile devlet ve sivil toplum kurumlarının iş birliği, karşılıklı talepler ve beklentiler çerçevesinde ihtiyaç duyulan alanlarda çalışmaların yapılandırılması gibi hususlar öne çıkarıldı.

Çalıştay Raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

   • http://osmanlimalay.fsm.edu.tr/resimler/upload/1-Kopyala2018-07-03-11-53-14am.JPG
  • http://osmanlimalay.fsm.edu.tr/resimler/upload/2-Kopyala2018-07-03-11-53-14am.JPG
  • http://osmanlimalay.fsm.edu.tr/resimler/upload/3-Kopyala2018-07-03-11-53-14am.JPG
  • http://osmanlimalay.fsm.edu.tr/resimler/upload/4-Kopyala2018-07-03-11-53-14am.JPG
  • http://osmanlimalay.fsm.edu.tr/resimler/upload/5-Kopyala2018-07-03-11-53-15am.JPG
  • http://osmanlimalay.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG-20180629-WA00112018-07-04-10-40-39am.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi