Bangsamoro: Asırlardır Devam Eden Bir Mücadele ve Moro Müslümanlarının Zaferi

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Filipinler'in Güney Bölgesinde yaşayan Moro Müslümanları, özgürlüklerini 1898 yılında Amerikalılar 1946 yılında ise Filipinler’e bırakmak zorunda kaldılar. ABD'nin işgali boyunca özgürlüklerinden yoksun kalan Moro halkı, daha sonra Manila hükümetinin bölgede sürdürdüğü Hristiyan iskânı politikası nedeniyle zor günler geçirdi.

Bölgenin bağımsızlığının gerçekleşmesi amacıyla Müslüman halktan Nur Misuari ve Selamet Haşim’in öncülüğünde 1972 yılında Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'ni kuran Moro Müslümanları bugüne dek varlık ve bağımsızlık mücadelelerini devam ettirmişlerdir. Manila Hükümeti ile uzun süre devam eden barış görüşmeleri sonucunda, Moro Müslümanları Bangsamoro (Malayca: Moro Halkı) Özerk Bölgesinin kurulması için 2019 Ocak ve Şubat aylarında referanduma katıldı. Referandum sonucunda, Müslüman Mindanao Bangsamoro Özerk Bölgesi (BARMM) Hükümetinin ilk adımları atılmıştır.

Bu bağlamda, ülkemiz adına süreci başından beri takip eden İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Sayın Hüseyin Oruç, süreçle ilgili bilgi vermek ve gözlemlerini paylaşmak üzere üniversitemiz Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin konuğu olacaktır.