Güneydoğu Asyalı Öğrenciler Zirvesi

Güneydoğu Asyalı Öğrenciler Birliği tarafından düzenlenen “Güneydoğu Asyalı Öğrenciler Zirvesi”, Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliğinde 25 Ocak’ta Haliç Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye’deki Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkelerinden öğrencileri tek çatı altında toplamak üzere 2019’da kurulan Güneydoğu Asyalı Öğrenciler Birliği’nin, Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin İş Birliği temasıyla düzenlediği Zirve’de, başta Türkiye ve ASEAN ilişkileri olmak üzere ASEAN ülkelerinin geleceği ve Doğu Türkistan sorunu ele alındı.

Açılış konuşmalarıyla başlayan Zirve’de, Malezyalı Öğrenciler Birliği Başkanı Izzah Fakharuldin ASEAN’ın kuruluş amaçlarını Türkiye’de de sürdürme gayesiyle çalıştıklarını söyleyerek, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesine Türkiye’deki Malay topluluğunun faaliyetlerine gösterdiği daimi destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

“Dostluk köprüsü inşa ediyoruz”

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fahameddin Başar, Türkiye’nin 2017 yılında ASEAN Sektörel Diyalog Ortağı olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin Güneydoğu Asya açılım politikasına paralel olarak 2016 yılında üniversitemizde Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulduğunu ifade etti. Merkezde, 300 milyonluk Malay coğrafyasının tarihi, sosyal, siyasi, iktisadi, kültürel ve diğer yönleriyle çalışıldığını belirten Başar, bu sayede Türkiye ve Malay dünyası arasında dostluk köprüleri inşa ettiklerini dile getirdi.

Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Imam As’ari, ASEAN’ın ekonomik ve sosyal potansiyeli hakkında istatistikler paylaşarak, dünyanın dördüncü büyük iş gücü potansiyeline sahip bir bölge olduğuna dikkati çekti.

Farklı başlıklarda öğrenci sunumları

Filipinler Büyükelçiliği Ateşesi Ruby Banzon’un da katıldığı Zirve açılış konuşmalarının ardından sunumlarla devam etti. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Filipinli Jing Baz, “Çoğunlukla Takım Elbiseli Adamlar: ASEAN Zirvesi ve Güneydoğu Asya’da Habercilik Anlayışı Bağlamında Entegrasyon” başlıklı çalışmasını anlattı. Jing Baz, Singapur, Kamboçya ve Filipinler özelinde yaptığı çalışma ile ASEAN hakkında yapılan haberlerde genel olarak resmi mercilerin rapor ve demeçlerinin dikkate alındığını ve tüm habercilik sektörünün de haberleri bu şekilde yansıttığını ifade etti.

Marmara Üniversitesi Gazetecilik yüksek lisans öğrencisi Pakistanlı Fahad Shahzad Waraich, Keşmir sorunu, sorunun tarihsel arka planı ve günümüzde Hindistan ve Pakistan’ın bu sorun karşısındaki tavrı konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

İbn Haldun Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi İngiltereli Sara Lefsay da Doğu Türkistan ve Uygur sorunu temas ederek, sorunun çözümünde bireysel çalışmalara dair fikirlerini paylaştı.

Zirve’nin son bölümünde Singapurlu Öğrenci Nuzul Al Qadar moderatörlüğünde, Endonezya’yı temsilen Fatchul Wachid, Malezya’yı temsilen Nur Atika ve Bangsamoro Özerk Bölgesini temsilen Esnaira Salem’in katıldığı bir forum düzenlendi. Forumda bölge gençliğinin ASEAN vizyonuna katkıları, Çin ile son zamanlarda yaşanan siyasi krizler, Filipinler’in güneyinde özerk Bangsamoro Bölgesi gibi farklı konular tartışmaya açıldı.

Zirve’nin kapanış konuşmasını gerçekleştiren İbn Haldun Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Özay, ASEAN ülkelerinin potansiyelinden, Türkiye’nin bölge ile kadim ilişkilerinden söz etti.

Program sonunda, Türkiye’deki ASEAN Öğrenciler Birliği’nin ilk adımlarını atmak üzere öğrenci birlikleri başkanları “Türkiye’deki ASEAN Öğrenci Birliği” resmi deklarasyonunu imzalayarak birliğin yeni logosunu tanıttı.