Endonezya Kültür ve Tarihiyle Dolu İki Gün

4 Kasım 2019

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Osmanlı Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (OSMAD) de katkı sunduğu “Açe-Türkiye: Endonezya Kültür ve Tarih Festivali”, Türkiye’deki Açeliler Topluluğu (IKAMAT) tarafından 2-3 Kasım 2019’da Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Endonezya’nın Sumatra Adası’nın kuzeyinde kalan ve bölgede Osmanlı ile ilişkilerin başladığı ilk mekân olarak bilinen Açe Eyaleti’ni tanıtmak ve ortak kültürel bağlara dikkat çekmek amacıyla organize edilen etkinlik; Türkiye’deki Açeliler Topluluğu (IKAMAT) başkanlığında Endonezya Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri, Açe Valiliği ve Osmanlı Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi katkılarıyla gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte ilk konuşmayı yapan IKAMAT Başkanı Muhammed Haykal, organizasyona destek olan tüm paydaşlara teşekkürlerini ileterek, etkinliği geleneksel hale getirmek istediklerini ifade etti. Açe Kültür ve Tanıtım Ofisi Başkanı Jamaluddin Jamaluddin de iki kültürü yakınlaştıran böylesi etkinliklerin devamını dileyerek katkı sunanlara tebriklerini iletti.

“Güneydoğu Asya bizim için önemli”

Açılışta konuşan Osmanlı Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahameddin Başar ise üniversite olarak Güneydoğu Asya bölgesine ayrı bir önem atfettiklerini bu nedenle 2015 yılında bölge çalışmalarına destek olmak amacıyla Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurduklarını dile getirdi. Festivalde tanıtımı yapılan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yayınları’nın bastığı “Açe Darusselam Sultanlığı” kitabına da değinen Prof. Dr. Başar, bu kitabın bölge üzerine yapılan çalışmalar arasında önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlayacak her türlü etkinlikte yer almaktan onur duyduğunu kaydeden Endonezya Büyükelçisi Lalu Muhammad Iqbal, bugün Endonezya coğrafyasındaki kadim medeniyetlere ve krallıklara vurgu yaparak, Türkiye ve Endonezya ilişkilerinin temelinde yer alan Açe Darusselam Sultanlığı ve Osmanlı Devleti arasındaki ilişkilerin bilindiğini fakat bundan daha öncesine dair kayıtların da incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Saman dansı, Endonezya mutfağı bu festivalde

Açılış konuşmalarının ardından Açe Valisi ve Açe hükümeti adına heyet başkanı Dyah Erti Idawati tarafından etkinliğin düzenlenmesinde katkı sağlayan kurum temsilcilerine plaket takdim edildi.

Açe-Türkiye: Endonezya Kültür ve Tarih Festivali konuşmaların ardından; mehteran gösterisi, Açe bölgesine özel hiçbir çalgı aleti kullanmadan yapılan Saman dansı ve Türkiye’de öğrenim gören Açeli öğrenci Sara Khan’ın şarkı performansı ile devam etti. Etkinlik boyunca katılımcılara Endonezya mutfağı tanıtıldı, çeşitli yemekler ve meşhur Sumatra kahvesi ikram edildi. Endonezya Açe Müzesi’nde bulunan ve Osmanlı-Açe ilişkilerini konu alan tarihi belgeler ve Osmanlı arşivlerinde buluna tarihi belgeler sergilendi.

Programın ikinci günü Açe-Osmanlı ilişkileri üzerine bir panel ile başladı. Panelde konuşan Syah Kuala Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Husaini Ibrahim, Osmanlı Devleti tarafından Portekiz tehdidi sırasında Açe’ye gönderilen askeri yardımları hem yerel kaynaklar hem de Osmanlı arşiv kaynaklarından örnekler vererek aktardı. Panelin ikinci konuşması, Güneydoğu Asya’daki en genç arşiv belgesi koleksiyoncusu olarak bilinen Masykur Syarufiddin tarafından yapıldı. Açe Müzesi’nde çalışan Syarufiddin, Açe topraklarında çeşitli bölgelerde keşfettikleri eski belgelerden ve paralardan bahsetti. Syarufiddin, koleksiyonu arasında yer alan, Kanuni Sultan Süleyman ve daha birçok Osmanlı padişahı tarafından bastırılan ve Açe topraklarındaki kazılarda keşfedilen metal paralarla ilgili de bilgi verdi.

Üniversite yayınlarımızdan: Açe Darusselam Sultanlığı kitabı

Festival kapsamında İbn Haldun Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Özay, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan Açe Darusselam Sultanlığı kitabıyla ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Kitabın on yıllık uzun bir çalışmanın ürünü olduğunu söyleyen Özay, bölgeyle ilgili çalışmaların sayılı olduğunu kaydederek, maksadının Türk insanına bölgeyi anlatmak olduğunu belirtti. Açe konusunda sadece Türkiye’de değil dünyadaki diğer akademik çalışmalarda da söz sahibi olan Dr. Özay, Açe-Osmanlı ilişkilerinin gelişimine ve sürece etkisi olan isimlere dair değerlendirmelerde bulundu.

Açe-Türkiye: Endonezya Kültür ve Tarih Festivali’nin son etkinliğinde, bu yıl Endonezya Hükümeti tarafından desteklenen bir proje aracılığıyla Açe’ye seyahat eden Türk Vlogger ve Youtuber Elif Kübra Genç, Açe’deki izlenimlerini ve tecrübelerini paylaştı.