Malay Öğrencilerden Kültür Şöleni

28 Kasım 2019

Üniversitemizde öğrenim gören Malay öğrenciler bu yıl ikincisi düzenlenen Nusantara Festivali’nde hem kültürlerini tanıttı hem ülkeler arası dostluk mesajı verdi.

Osmanlı Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (OSMAD) tarafından Haliç Yerleşkesi’nde bu yıl ikincisi düzenlenen Nusantara Festivali’nde bir araya gelen Malay öğrenciler, eski Cava dilinde “milletlerin bütünü” anlamına gelen, ülkeler ve bölgeler arasındaki kardeşliği sembolize eden “Nusantara” kelimesi altında kültür ve kardeşlik şöleni yaşattı.

İlki 2017’de düzenlenen, Türkiye’de Güneydoğu Asya kültürünün temsiline yönelik ilk kültürel etkinlik olan Nusantara Festivali’nde Endonezya, Malezya, Tayland ve Bruneyli öğrencilerimiz geleneksel kıyafetleri, yemekleri ve danslarıyla ziyaretçilere renkli bir gün sundu. Malezya Büyükelçiliği adına Maslahatgüzar Arhan Syafrisyah Shah Anuar, Endonezya Büyükelçiliği adına Elçilik Müsteşarı Hikmat Moelijawan’ın da katıldığı festivalde, geleneksel dans gösterileri ilgiyle izlendi.

Ülkeler arası kardeşlik bağlarının artması için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Rektör Yardımcımız ve Osmanlı Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fahameddin Başar, Nusantara Festivali’nin bu bağa büyük katkı sunduğunu dile getirdi.